A kezdetektől máig
1234
A francia Aynard nemzetségből származó Smaragd comes, aki 1205-1206 között volt országbíró, majd megyei főispán, Zsámbékon birtokot adományoz a premontreieknek, mely az 1234-es ninivei katalógusban már szerepel.
1258
Ebben az évben kelteződik Smaragd fiai Aynard comes, Smaragd fehérvári prépost zsámbéki birtokmegerősítő oklevele.
A templom tehát a 13. század első-középső harmadában épült premontrei szerzeteseknek.
XV. sz.
A kolostor elnéptelenik.
1475
Hunyadi Mátyás IV. Sixtus pápa engedélyével a kolostort pálos szerzeteseknek adományozza
1479
15 pálos barát lakja a kolostort
1609
A török hódoltság alatt a monostorban katonák laknak, ebben az évben nevezett Bernát testvér levélben kéri a katonák kitiltását a monostorból.
1754
Padányi Bíró Márton veszprémi püspök javíttatja a templomot.
1763. június 28.
Földrengés dönti romba a monostort és részben a templomot. Kidőlt a déli főhajófal, beszakadt a boltozat és eltűnt az északi mellékhajó, a többit megtette a település bontási láza, amely szinte teljesen eltűntette a kolostor épületeit.
1876
Arányi Lajos elkészítette a templom műemléki törzsívét a Műemlékek Ideiglenes Bizottsága számára, színes akvarell mellékletekkel. Mindezek fontos tanúi a templom pusztulástörténetének és 1876-os állapotának.
1882
Klösz György megbízást kap a Műemlékek Országos Bizottságától a templom fotózására. Elkészül a homlokzatok fotója, a belsőről sajnos csak meglehetősen visszafogott mennyiségben.
1882-ig
A terület szabad préda a kőbányászok számára, ekkorra már 22 aknát ástak a maradványok alá, hogy ledöntsék a templomot
1889
Möller István fiatal műépítész kap megbízást a romok állagvédelmére.
1934-től
Lux Géza feltárja a korai templomot és a kolostort.
1944-45
A templomrom a háborúban, ha nem is súlyosan, de több helyen belövéstől megsérült.
1947
A zsámbéki rom állagmegóvási munkáit végzik el a MOB jelentése szerint.
1950-es években
Több kisebb-nagyobb javítási munkákat végeznek a romfalakon. Kijavítják az előcsarnok beomlott boltozatát, új kerítés és új toronylépcső készül, valamint ez alkalommal a kőtárát is rendezik.
1959
Az ÉKME tervező csoportja Major Máté vezetésével (Major Máté, Szentkirályi Zoltán, Balázs Éva, Weichinger Károly, Pelikán József, Gerő László, Dercsényi Dezső, Varga Lajos plébános) a korábbi tárgyalások és helyszíni szemlék tanulságai alapján elkészítette a helyreállítás elvi tanulmánytervét.
A főhajó és az északi mellékhajó hiányzó helyére egy, a Möller-féle támpillérmegerősítés vonalát követő üvegtető terveztek. Erről makett is készült, mely az elképzelést kézzelfoghatóan is megjelenítette. Még ebben az évben állagmegóvási munkákat végeznek a romfalakon, melyek átnyúlnak az 1960-ra is.
1976
Elkészül az egykori kolostor északi szárnyában a kőtár, melyet az 1980-as évek közepén felújítanak és újrarendeznek. Az 1970-es évek utolsó éveiben a rom környezetének rendezésére és az egyre aggasztóbb műszaki állapotok megszüntetése érdekében átfogó vizsgálatokon alapuló tervek készülnek a templom alá nyúló pincék megerősítésére és a templomdombot délről övező támfalak rendezésére.
1986 - 1991
A templomrom műemléki helyreállításra Sedlmayr János készít terveket, melyet 1986-tól kezdődően 1991-ig tartó ásatás előzött meg Valter Ilona vezetésével.
A helyreállítási, romvédelmi tervek a déli mellékhajóra és a déli torony karzatkápolnájának helyreállítása vonatkoztak, melynek külső elérése érdekében az egykori déli előcsarnok falmaradványinak kiszélesedő részén lépcsőtornyot is terveztek. A lépcsőtorony és a tégla kiegészítések sok vitát kavartak és ezért a további állagmegóvó munkák már nem indultak el a templom keleti részén.
Az építési munkákkal párhuzamosan restaurátori módszerekkel konzerválták a tervezési területhez tartozó falakat, boltozatmaradványokat.
1990-2000-es évek
A korábban tervezett támfalrendszer nem készül el a teljes nyomvonalon, ezért az 1990 években felülvizsgálják a kialakult helyzetet és a 2000-évek elején újabb javaslatok születnek a pincék és a támfal rendezésének ügyében. De ezek a tervek is fiókban maradnak.
2023
A Zsámbéki Önkormányzat pályázatot írt ki a templom felújítására. A jelen honlap célja ezen pályaművek bemutatása, hogy minden érdeklődő
betekintést kapjon, hogy a jövőben - remélhetőleg - milyen álmokból fog a középkor eme kiemelkedő emléke hamvaiból újjászületni!
Forrás: Tripartitum Építész Műhely Kft.